«
»

Média

Zimní čtenářské zápisky

24. 2. 2008 | Komentáře (6)

Vlastně jsou víc kritické než čtenářské, a nakonec spíš nekritické než kritické… ale co už:

Milenci a vrazi, obálka 1. vydání Vladimír Páral: Milenci a vrazi

Čte se to příšerně. Kniha-katalog, strašně ukecaná, vláčná, dlouhá (a to tak dlouhá, že i kdyby byla dvakrát kratší…), postavy se pletou…, ale, k sakru, někdy po třísté stránce se to začne všechno spojovat do dokonalýho kruhu a člověk si jen užívá všechny ty významový hříčky. Hurray!

E. A. Poe: Vraždy v ulici Morgue

Výborný, výborný. Ten chlapík uměl skvěle napínat a vodit za nos.

Josef Škvorecký: Prima sezóna

Nikdo jiný v Česku (nebo přesněji řečeno: česky) neumí napsat tak skvělé dialogy, nikdo nepoužívá tak uvěřitelný jazyk. Prima sezóna se čte na jeden dech a bourá i pro mou generaci pořád obrovské tabu: i za protektorátu se leštil bambus, i za protektorátu se šmátralo holkám pod sukně, i za protektorátu byly divoké jazzové koncerty… a všechno to veselí rušil jen smutný fakt, že občas někoho pověsili.

Milan Kundera: Nesmrtelnost

Soubor velice zajímavých glos, pověšený na příběh, který se za celých tři sta stran vlastně nerozhodl, jestli chce být příběhem… Nesnesitelná lehkost bytí se mi líbila víc. I proto, že tady dosahuje vrcholu Kunderova posedlost tím všechno čtenáři předžvýkat, vysvětlit a přitlačit ho k určitému stanovisku. To já nerad.

Tomas Pynchon: Duha gravitace

Po přečtení třiceti stran a prolistování zbytku knihu odkládám s tím, že je to téměř určitě prachobyčejně vyhajpovaná záležitost — ale že jí možná za pár let dám ještě šanci.

Brněnské povídky, obálkaJiří Kratochvil: Brněnské povídky

Magická kniha. Přečetl jsem pár povídek a zaklapl to jako soubor banalit. A pak jsem najednou měl chuť se vrátit. A zase. Některé stránky srší kreativitou (některé tedy zase moc ne). Nikdy by mě nenapadlo použít Mikuláškovy verše ale já se dovolávám celý / svého rozpuštění / v tvém horkém vnitřku jako prolog k povídce o supermarketu.

Ray Bradbury: Zen a umění psát

Ach ano, musí to jít od srdce, musíte se tím bavit a musíte toho být plní, jinak je asi pro vás i čtenáře lepší najít si jiný koníček.

Karel Čapek: Poznámky o tvorbě

Připomeňme si romány a dramata, ve kterých se hrdina nesmí jmenovat Novotný, Posíšil, nebo jak jinak se čeští lidé obyčejně jmenují, nýbrž nějak libozvučněji, Bojar nebo Varhan; kde dívky slují Kordelie nebo Marcely (…)

— to napsal 29 let před narozením Viewegha a 61 let před Beátou a dalšími kreaturami z Výchovy dívek v Čechách!

Alberto Moravia: Nuda

Svěží a zábavná kniha o nudě a o tom, jak dokáže ze zdravého člověka udělat zrůdu.

Komentáře (6)


«
»