«
»

Ledová doba přichází

Reklama na Česko? »Tolik lolitek, kolik jen zvládnete«

5. 5. 2008 | Komentáře (2)

Bohumil Kulínský vyprstil tolik dvanáctiletých štěrbinek, co vysloužilý mexický celník podezřelých individuí. Do vězení nepůjde. I proto, že se zasloužil o šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

To skryté ponaučení je fascinující: Dělejte Česku dobré jméno, nikdy nevíte, kdy to bude hrát roli.

Představte si, že Josef Škvorecký přehlédne dopravní značku, nabourá a někoho zraní.

Soudce: Pane Škvorecký, před nehodou jste nepil, z místa jste neujel, poskytl jste první pomoc a přiznal jste vinu. Potud vpořádku. Ale co ti Zbabělci?

J. Š.: Co ti s tím mají společného?

Soudce: Vy jste v románu přeloženém do tolika jazyků poplival tuhle naši krásnou malou zemi. Jako by tu nebyli hrdinové ani nic pěkného. A teď byste nejradši chtěl milost.

J. Š.: Psal jsem jen, co si z pětačtyřicátého sám pamatuju.

Soudce: Copak vy si pamatujete jen na to špatné? Proč jste nenapsal nic o výborném náchodském pivu? O krásných východočeských děvčatech? Víte, jak ošklivé jméno jste nám udělal v zahraničí?

J. Š.: Ale vždyť jsem vydával v Torontu Kunderu.

Soudce: Vidíte? Vrána k vráně sedá. Ten Kundera! Nejdřív si ze své matky-vlasti dělá bžundu ve Směšných láskách, pak ji v Žertu vykreslí jako Absurdistán a nakonec, z bezpečí zrádné Francie, ji roznese na kopytech v Nesnesitelné lehkosti bytí. Tomu vejlupkovi by byla každá horní sazba trestu krátká.

Čekáte pointu? Nemá to moc kam pokračovat. Pokud jste dostatečně zasloužilý umělec, můžete mít tolik sotva ochmýřených lolitek, kolik zvládnete, a nejít do kriminálu. Hláška z Borata? Ne, to je vaše země v roce 2008.

Komentáře (2)


«
»