«
»

Média

Jarní a letní čtenářské zápisky

25. 8. 2008 | Komentáře (5)

Moc jsem toho tedy od února nepřečetl.

Ray Bradbury: Kaleidoskop

Pokud chcete vidět krystalický příklad skvělé prózy, zajděte TEĎ do antikvariátu a tuhle sbírku povídek si kupte. Od sci-fi přes horor po manželské etudy, Bradbury ví, kdy zahrát na jakou klávesu.

Ernest Hemingway: Fiesta

Hemingway svoji generaci dokázal popsat s úžasnou lehkostí a výstižností. Nepříjemné, ale doporučeníhodné čtení.

Mark Haddon: Podivný případ se psem

Úžasně hravá románová hříčka — detektivka psaná autistickým klukem, který toho nakonec zjistí mnohem víc, než jen kdo že to zabil sousedce psa. A překvapivě nedojde k takovým těm kýčovitým závěrům, co se v příbězích o mentoších nabízejí.

Haruki Murakami: Kafka na pobřeží

Ta kniha toho nemá moc: uvěřitelný příběh ani originální postřehy tu nehledejte. Dostala mě ale fantastická atmosféra, která člověka donutí těch 600 nebo kolik stran zhltnout za víkend, a to i když nejste fandové magického realizmu.

Cormac McCarthy: Cesta

Krátká mrazivá postapokalyptická novelka. Nemohl jsem se při čtení zbavit dojmu, že už tu hodně věcí bylo. McCarthy ale zašel ve skicách absolutně rozpadlé společnosti ještě o kousek dál než ostatní.

Josef Škvorecký: Konec nylonového věku

Mělo by mě to chytnout: generační román, komunistický puč, zbohatlická mládež, jazz, mistr Škvorecký… ale nechytlo. Zajímavé je aspoň to, že se už ve 40. letech používaly slova petting a necking. Nepodceňujte prarodiče!

Haruki Murakami: Norské dřevo

Sračka pololetí. Těm klišé (déšť + Kind of Blue…) by se vysmáli v kdejaké okresní literární soutěži. Když vás lákají všechny ty ódy na Murakamiho, doporučuju Na jih od hranic, na západ od slunce.

Komentáře (5)


«
»